Mietteitäni Iivo Niskasen harjoittelusta

Keski-Uusimaa lehti 25.2.2026

Keski-Uusimaa lehti julkaisi 23.2. Juha Kanervan haastattelun, jonka otsikossa todettiin, että ”urheilua pitää voida myös kritisoida”.

Entisenä kotikyläni (Jyväskylä) urheilujohtajana, rohkenen ottaa kantaa Iivo Niskasen viimeisimpiin hiihtosuorituksiin.

Kysynkin, että onkohan Iivon harjoitusohjelma ollut hieman pielessä? Miksi? Siksi, että hän – omien sanojensa mukaan – on harjoitellut neljän vuoden ajan 4 500 tuntia ja tulos on nähty.

Luvuthan tarkoittavat (teoriassa) harjoittelua joka päivä (aret ja pyhät) keskimäärin kolme tuntia vuorokaudessa vuoden ympäri. Melkoista rääkkiä.

Toki tiedostan, että ”viimeisellä viidellä kympillä” syy oli sairaana hiihtämisestä, mutta sairastelua ja keskeytyksiä on Iivolle tapahtunut melko usein – männä lumilla.

Jos kaltaiselleni, tavalliselle tallaajalle, sanotaan, että ”huilaa päivä viikossa, sillä ihminen ei ole mikään kone”, niin sama pätee myös urheilun ammattilaiselle.

Toki ymmärrän senkin, että vedän tällä kommentillani ”mutkat suoriksi”, mutta jotain on  Iivon harjoitusohjelmassa pielessä.

Mitenkähän se, kuuden kultamitalin norjalainen hiihtäjä, on rautaisen kuntonsa hankkinut? Ei yksikään juoksu-urheilija tule voittamaan matkoja ”mailista maratoniin”, johon vastaavaan suoritukseen, hän hiihdossa kykeni.

KAUKO TUUPAINEN
nykyinen penkkiurheilija
Jyväskylä